Blog Detail

زمان: ۱۱:۱۷:۳۲ - تاریخ: ۱۴۰۳/۰۴/۰۳

مشاهده: 7667

چاپ سربرگ

چاپ سربرگ، برگه ای است که برای نگارش نامه های رسمی مورد استفاده قرار گرفته و شخص حقیقی یا حقوقی با نوشتن متن مورد نظر روی سربرگ / چاپ سربرگ خود ضمن هویت بخشی بصری به مکاتبات به گونه ای اعتبار و اصالت متن را نیز به خواننده آن منتقل مینماید. بنابراین برای همه اشخاص حقوقی شامل: وزارت خانه ها . سازمان ها . ادارات . شرکت ها . موسسات . کانون ها . اتحادیه ها و … و همچنین اشخاص حقیقی واجد درجه اعتبار قانونی مانند: پزشکان . وکلا . مهندسان و برخی از صنوف دیگر شایسته است که در آغاز نسبت به تهیه سربرگ / چاپ سربرگ به عنوان یکی از ابزارهای لازم و ضروری اقدام نمایند. (در اصطلاح عمومی به سربرگ / چاپ سربرگ پزشکان سرنسخه هم گفته می شود) دارنده سربرگ / چاپ سربرگ می تواند از آن برای مصارف گوناگون اعم از متن های رسمی همچون مکاتبات اداری، صدور پیش فاکتور و یا برای درج قرارداد ها استفاده نماید. ویژگی منحصر بفرد سربرگ / چاپ سربرگ سرچسب شدن است، بدین گونه که معمولا از قسمت بالا و یا در برخی موارد از سمت چپ کاغذ در بسته های تقریبی ۱۰۰ برگی سرچسب می شود و به این ترتیب از پراکندگی کاغذهای سربرگ / چاپ سربرگ جلوگیری می گردد.

ابعاد سربرگ :

سربرگ در دو قطع A4 و یا A5 چاپ می شود. اوراق مشابه در ابعاد کوچکتر مانند A6 یا B6 ، به همان صورت چسب شده اغلب به عنوان یادداشت مورد استفاده قرار میگیرد. بعضا می توان نمونه هایی از سربرگچاپ سربرگ را به عنوان یادداشت تبلیغاتی در اختیار عموم قرار داد. نکته قابل ذکر در مورد ابعاد سربرگ / چاپ سربرگ این است که با توجه به محدودیت ابعاد کاغذ سربرگ / چاپ سربرگ و ماشین چاپ منظور از ابعاد A4 ابعاد تقریبی ۲۹ × ۲۱ سانتیمتر است که معمولا حدود ۵ تا ۸ میلیمتر کوچکتر از ابعاد واقعی A4 یعنی (۲۹٫۷ × ۲۱) می باشد . با توجه به اینکه سربرگچاپ سربرگ دارای آرم و یا لوگوی رسمی مربوطه هستند جزو اوراق رسمی و مهم به شمار آمده و باید مراقب سوء استفاده از آن باشید و در صورتی که می خواهید یادداشت چاپ نمائید اولاً در آن از کلمه « یادداشت » استفاده نموده و ثانیاً جمله شماره و پیوست را از آن حذف نمائید. در صورتی که از پرینتر جهت چاپ نامه های خود بر روی سربرگ / چاپ سربرگ استفاده مینمایید به جهت استهلاک کمتر پرینتر بهتر است که از سرچسب استفاده نگردد اما اگر سربرگ / چاپ سربرگ شما سرچسب شده بود می توانید قبل از قرار دادن در پرینتر باقیمانده چسب را از بالای آن بطور کامل پاک نمائید. بهترین کاغذی که برای چاپ سربرگ / چاپ سربرگ استفاده می شود کاغذ تحریر ۸۰ گرمی است ولی در برخی موارد به دلیل بالا رفتن مرغوبیت سربرگ / چاپ سربرگ می توان از کاغذ ۱۰۰ گرمی تحریر ،کاغذ کتان و یاکاغذ گلاسه نیز استفاده نمود. اما باید توجه داشت که هر نوع کاغذی به جزء تحریر ۸۰ گرمی مشکلاتی را برای پرینتر به وجود خواهد آورد. 

سربرگ/ چاپ سربرگ را می توان به حالت های سیاه و سفید و یا رنگی چاپ نمود. لیکن بهترین حالت سربرگ / چاپ سربرگ چاپ رنگی می باشد. پیشنهاد ما در سربرگ / چاپ سربرگ های رنگی ترکیبی از رنگهای تیره مانند: مشکی.سرمه ای.سبزتیره می باشد. در طراحی سربرگ باید از حداقل عناصر بصری و گرافیکی ممکن بهره گرفت تا متن موجود در آن تحت الشعاع حواشی و رنگ و لعاب آن قرار نگیرد. همچنین قرار دادن آرم به صورت ترام در زمینه اصلی سربرگ / چاپ سربرگ کار اشتباهی است زیرا در صورت کپی گرفتن از نامه یا ارسال به وسیله فکس متن مندرج در آن ناخوانا خواهد بود. در ضمن قراردادن هر نوع کادر در حاشیه سربرگ / چاپ سربرگ ممکن است طرح جالبی را در مانیتور به شما نمایش دهد. ولی به دلیل برخی محدودیت های چاپ و برش و عدم امکان رعایت تقارن از طرفین کاغذ از زیبایی سربرگ / چاپ سربرگ شما پس از چاپ کاسته خواهد شد. در نظر داشته باشید که همیشه یک چاپ خوب تابع طراحی خوب است پس نکات ذکر شده را به دقت در طراحی خود اعمال نمائید. 

نکات مهم در طراحی سربرگ ها

از نکات مهم در طراحی سربرگ ها این است که سربرگ / چاپ سربرگ بهتر است توسط المانهایی که به سلیقه طراح انتخاب می شود (فرم، خط، نوشتار، رنگ و …) حداقل از دو طرف بسته گردد. مهم نیست که این بسته شدن از کدام ضلعهای سربرگ / چاپ سربرگ باشد. اما بهتر است برای زیبایی هرچه بیشتر و فاصله گرفتن آن از اوراق یادداشت، حداقل از دو سمت بسته شود. فونت های استفاده شده در طراحی سربرگ معمولا بین 10 تا 14 پوینت انتخاب می شود باید توجه داشته باشید اگر سربرگ / چاپ سربرگ شما در کاغذ A5 طراحی میشود، این سایز از فونت را نباید کوچک کنید. بزرگی و کوچکی نوشتار در سربرگ / چاپ سربرگ های A4 و A5 با هم تفاوتی نمیکنند. سربرگ / چاپ سربرگ ها باید تک زبانه طراحی شوند. استفاده از فونتهای انگلیسی در نوشتار سربرگ / چاپ سربرگ ، از حرفه ای بودن سربرگ / چاپ سربرگ کاسته و جز اشغال کردن بی مورد کاغذ فایده ای نخواهد داشت. سربرگ / چاپ سربرگ های رسمی و اداری یا قطعا به زبان فارسی طراحی می شوند یا تماما به زبان انگلیسی و سربرگ / چاپ سربرگ های دوزبانه عملا معنی و مفهومی نخواهند داشت. استفاده از نمادهای مذهبی در طراحی سربرگ / چاپ سربرگ نیز توصیه نمی گردد. خوب است بدانید استفاده از نمادهای مذهبی در تمامی کارهای گرافیکی در تمام دنیا غیر مجاز تلقی می شود و آنرا نشان بی احترامی به مذهب می دانند البته استفاده از کلام بسم الله و بسمه تعالی در سربرگ های ایرانی مجاز می باشد اما غیر حرفه ایست. حاشیه سربرگ / چاپ سربرگ باید حداقل یک سانتیمتر در نظر گرفته شود و زمینه اصلی سربرگ / چاپ سربرگ بهتر است سفید یا رنگ بسیار ملایم انتخاب شود زیرا در هنگام کپی سیاه و سفید یا درهنگام فکس، زمینه تند رنگی یا المانها با رنگ های تند بد کیفیت نشان داده میشوند و اگر زمینه از رنگ یا عکس برخوردار باشد، نوشته های داخل سربرگ / چاپ سربرگ یا نامه، وضوح خود را از دست می دهند بنابراین در مجموع طراحی سربرگ، هرچه رنگ های ملایم و تنوع کمتری داشته باشند بهتر است.

عناصر موجود در سربرگ ها المانهای موجود در سربرگ ها شامل: آرم کمپانی یا شرکت و موسسه مربوطه، جای قرار گیری المانها در سربرگ اداری مانند بیشتر کارهای گرافیکی، سلیقه ای است و بسته به نظر شخص طراح دارد، اما در مورد جای قرار گیری آرم ها در سربرگ های اداری در ایران باید بدانید، معمولا در گوشه بالا در سمت راست برگه قرار می گیرد. زیرا گوشه بالا، سمت چپ مخصوص قرار گیری تاریخ و شماره و پیوست های اداری می باشد. اما در سربرگ های غیر اداری ، مثلا برای کمپانی های شخصی، ممکن است طراح بتواند جای قرار گیری آرم را به سلیقه خود تعیین نماید. در مجموع قانون خاصی در این مورد نیست ، اما بهتر است آرم در گوشه بالا ، سمت راست سربرگ / چاپ سربرگ قرار بگیرد. تاریخ ، شماره نامه، پیوست : که قاعدتا در بالایسربرگ و معمولا در سمت چپ درج می گردد. فونت به کار رفته در این المان معمولا 10 یا 11 می باشد و بزرگتر یا کوچکتر از آن معمولا جالب نمی باشد. در سربرگ های اداری تاریخ و شماره و پیوست از الزامات عناصر سربرگ / چاپ سربرگ می باشد. اما در سربرگ / چاپ سربرگ های غیراداری و شخصی بسته به نیاز و سلیقه می تواند پیوست یا شماره حذف گردد. عنوان شرکت یا موسسه : که بهتر است در ابتدای سربرگ / چاپ سربرگ چاپ گردد تا در وهله اول توسط خواننده دیده شود و تشخیص این که سربرگ / چاپ سربرگ متعلق به چه نهاد یا کمپانی می باشد را راحتتر نماید. آدرس و نشانی کامل جهت دسترسی به صاحبان سربرگ / چاپ سربرگ ، یکی دیگر از عناصر ضروری در طراحی سربرگ ها می باشد تا چنانچه در مکاتبات رسمی نیازی به ارسال پاسخ یا تماس باشد، دسترسی راحتتر گردد. در بخش آدرس و نشانی ، تلفن، فکس، آدرس پست الکترونیکی و آدرس وب سایت ( درصورت داشتن ) باید ثبت گردد تا تمامی راههای تماس با کمپانی مربوطه مقدور باشد. فرم ، خط و اشکال به غیر از المانهای ذکر شده ، استفاده از فرم و خط در طراحی سربرگ مجاز می باشد و شما می توانید از دو یا سه رنگ نیز در این طراحی بهره جویید.

قیمت چاپ سربرگ

قیمت چاپ سربرگ و لیست تعرفه چاپ سربرگ ، نرخ طراحی و چاپ سربرگ، چاپ سربرگ ارزان با کیفیت و قیمت سربرگ مناسب و .... با توجه به گستردگی شیوه های چاپ سربرگ نظیر سایز، جنس که می توان برای این محصول در نظر گرفت ، تهیه لیست قیمت سربرگ جامع برای آن امکان پذیر نمی باشد و برای محاسبه قیمت سربرگ دقیق نیاز به جزئیات می باشد، برای استعلام قیمت سربرگ اختصاصی کافیست با کارشناسان ما در تماس باشید . 

 گروه چاپ ایده آل با بهره گیری از سال ها تجربه بهترین مشاور و ارائه کننده خدمات در امر طراحی و چاپ سربرگ های اداری و سربرگ غیر اداری بوده و خدمات خود را با مناسب ترین قیمت ها عرضه می نماید .

بهترین ها را از ایده آل بخواهید.